Arcam A5, A15 erősítő és Bowers & Wilkins 606 S3 hangfal első tapasztalatok
Az új Arcam Radia széria kérdés nélkül robbant be a köztudatba Október elején, ráadásul egy olyan esztétikával, amit korábban nem láttunk a hifi világban. Azóta erőteljesen járatom mindegyik modellt, ismerkedem velük és egyre több érdekes tapasztalatot szereztem.
A szokásaim ellenére most inkább össznépi a teszt, ugyanis az Arcam A5-öt és A15-öt váltogattam a tesztelések alatt, így kissé összegyúrt élményt kapva az új szériáról. Ennek előnye, hogy a kettő erősítő közti különbség kijött valamennyire, plusz a Bowers hangfal párosításokról is sikerült véleményt alkotni.
Az Arcam A5 erősítő 2 x 50 wattos (8 ohm), Class AB kialakítás, ESS ES9018 DAC chippel a koax és optikai bemenetek mögött. Immáron kétirányú Bluetooth 5.2 aptX kapcsolatot is kapunk, ami nem csak fogadja, de küldi is a jelet bluetooth fejhallgatóra, hangszóróra. Analóg RCA és phono bemenetek, plusz pre-out kimenetek mind adottak. Teljes alumínium kialakítással, sárga design elemekkel és teljes mértékben műanyagmentes csomagolással érkezik az új Arcam Radia erősítő.
Az ennél nagyobb Arcam A15 erősítő 2 x 80 wattos (8 ohm), viszont minden egyéb funkcionalitásában megegyeznek, mint csatlakozók, bluetooth aptx kapcsolat, DAC és topológia. Komponens választásban nagyobb és erősebb az A15, amire nem csak a kimenő teljesítmény utal, de a hangminőségbéli különbség is.
Az egyik első nagy meglepetés a Bowers & Wilkins 606 S3 hangfal párossal történt. Arcam A15, A5 erősítő és Arcam ST5 streamer dolgozott a sugárzó mögött, Fezz Audio hangfalkábellel és VIABLUE NF-S1 RCA összekötővel.
A meglepetést elsősorban a kettő márka szinergiája okozta, ugyanis a korábban hallgatott Arcam SA10-zel szemben jóval több teret hagyott az A15 erősítő a Bowers hangfalaknak. Pontosabb, fényesebb és artikuláltabb a teljes hangkép, ráadásul olyan szépen kiterjesztett basszusokat kaptam, amit csak az 1 milliós erősítők űbereltek a B&W 606 S3 tesztelés alatt. Feszességben az új Arcam A15, de az A5 is kifejezetten erős, tehát a hullámzó, burjánzó mélyeket vasmarokkal fogja. Ennek ellenére mégis mély erősebb volt a teljes élmény, mint az említett SA10-nél. Mivel mind a hangfal és az erősítők feszesek, így változatlanul nem a basszusok ormótlan remegtetéséről szól ez a páros, hanem a szinte mérnöki pontosságról, kifaragottságról. A “régebbi” Arcam HDA SA erősítők is feszesek, de nem ennyire.
A közép és felső tartomány ugyancsak más, és főként a fent említett fény adagolás miatt. Az Arcam SA erősítők árnyaltabb, melegebb tónust vittek a Bowers & Wilkins 606 S3 hangfal hangjába, ezzel a jellegzetes élből és fókuszáltságból vesztettünk valamennyit. Nem gond ez, hiszen relatív selymesebb élményt adott, viszont aki egy fokkal többre vágyik, annak az A5 vagy A15-öt javaslom. A Bowers stílusa jobban előtérbe kerül, a térábrázolás és pozíciók határozottabbak, több a kontraszt és élénkség a hangkép egészén. A jellegzetes mikro részletek nagyítása itt már bőven megtörténik, rendesen adagolja elénk az információt a zenéből.
Minden relatív és szubjektív, ahogy az új Arcam Radia erősítők fénye is. A régebbi SA modellek után hallgatva egyértelműen fényesebb és átvilágítottabb a hangkép, viszont ha Hegel vagy Fezz Torus után, akkor kapásból analóg és “meleg” tónus fogad az A5-nél és A15-nél, de még az A25-nél is. Szóval hiába hat fényesebbnek, nem mindegy mihez képest tapasztaljuk ezt, ugyanis a teljes piacot tekintve ezek még mindig melegebb hangú erősítőknek mondhatóak.
Az Arcam A5 és A15 közötti különbség tónusban és fény mennyiségben egészen hasonló, szóval a lényegi részt már a kisebbik modell is megadja. Viszont az A15 több erőt generál a basszusoknál, dinamikára intenzívebben reagál és a térélmény tágasabb. Közép és felső tartomány apróságait pár lépcsőfokkal feltűnőbben kiemeli. Kicsit olyan, mintha ahogy lépegetnénk feljebb, úgy egyre inkább levegőhöz jutna a Bowers hangfal és nyílik ki egyre jobban. Papíron gondolom az igazság a nagyobb modellnél van, mintsem a kisebbnél, viszont már az A5 is olyan gyönyörűen és természetesen részletez, hogy csípőből nem is mondanám azt, hogy kell a 606 S3-hoz nagyobb modell.
Részletesebb beszámolók az új Arcam Radia elektronikákról hamarosan!