
JBL HDI 1600 Hangfal teszt egy Arcam SA30 társaságában – első tapasztalatok
Ha a nemzetközi szakmagazinokat olvasod, akkor már bizonyára eljutott a hír hozzád is, hogy az új JBL HDI 1600 hangfal és Arcam SA30 hálózatos erősítő elsöprő sikereket arat, amit természetesen nekem is muszáj volt picit megismernem. A Házimozi Stúdió hozott is nekem az első példányokból tesztelésre, amit ugyan csak pár napig tudtam tesztelgetni, de arra elég volt, hogy egy előzetes beszámolót át tudjak ezekről adni. A szett kompakt, kevés helyet foglal és magába foglalja mindazt, amit a JBL és Arcam a Harman Luxury Audio Group családdal egyetemben képvisel.
A JBL Synthesis HDI 1600 hangfal az új HDI sorozat állványos, legkisebb példánya. Ára 614 000 Ft,-, ami már önmagában sugallja, hogy ez nem egy mezei JBL termék, ez a JBL Synthesis családtagja. A 2-utas design a High-Definiton Imaging (HDI) waveguide technológiát kapta meg a 25 mm-es kompressziós 2410H-2 magas sugárzóval egyetemben. Az alumínium matrix mély-közép sugárzó 165 mm-es, ami széles dinamikát és izmosabb mélyeket ígér. A hangfaldoboz masszívan erősített belül és hátsó reflex nyílásos, amit egy dedikált software segítségével kalkulálnak, hogy a legmegfelelőbb kiterjesztést nyújtsa a teljes koncepciónak.
A hangfal első és hátsó élei is kerekítettek, ami a lakk fekete felülettel együtt gyönyörű élőben. A hozzá illő állvánnyal szerintem bármely lakásba könnyen elhelyezhető, de a szatén dió és szürke tölgy furnér borítás további lehetőségeket ad. A hangszórótakaró selyem mágnesesen rögzíthető.
Az Arcam SA30 erősítőre most túl részletesen nem térnék ki, mert ez a beszámoló inkább a JBL HDI 1600-ról szól, de pár információt azért megosztok. Az SA30 egy 888 000 Ft,-os sztereó erősítő, ami jóformán mindent tud, amit manapság kívánhatunk. Google Chromecast, Spotify, Tidal, analóg RCA bemenetek, HDMI eARC, phono MM/MC, digitális optikai/koax bemenetek, Dirac akusztikai korrekciós rendszer, AirPlay 2, UPnP és MQA támogatás. Ja, és akkor 2 x 120 watt (8 ohm) hajt meg jóformán bármi észszerűt, amit rákötünk. Szokatlanul lelkes vagyok erre az erősítőre, mert ez pontosan az, amit a legtöbb ember a nappalijába keres, de egyszerűen az említett funkciók valamelyike mindig hiányzik.
A meghallgatás
Közvetlen a Revel + Mark Levinson szett után lett egy bekötve, ami egy hatalmas ugrás több szempontból is, de ez kicsit sem vette el a kedvem, sőt. Az Arcam végtelenül egyszerű és barátságos kezelése gyermekszerű örömöt okozott és a JBL hangfalakkal közösen egységes, kedves hangvételű szinergiát hoztak elém. Az ilyen hangzásra és karakterre a legnehezebb jelzőket húzni, mert nem lehet rámutatni túlzásokra és nagyon markáns jellegzetességekre. A hangkép tonalitása enyhén a lágyabb, (nagyon picit) melegebb irányba megy el a mély és közép szekciónál, viszont a magasak aprólékos és óvatos stílusban szélesítik ki a teret előttünk.
A zenék többségénél lágy, de testes és nehéz mélyek pulzálnak szépen középre zárva. Nem túlzó és sok, tehát nem akar hatásvadász lenni, ahol kiveri a kezünkből a poharat egy szinuszhullám. A mennyiség pont úgy van eltalálva, hogy ha könnyűzenét vagy filmeket nézünk, akkor ott legyen az a stabil alátámasztás. Ebből fakadóan dögösnek simán hívható, amivel egy könnyedebb bulit is meg lehetne akár tartani, de szeretném hangsúlyozni, hogy mindezt egy artikuláltabb stílusban teszi.
A hangképben feljebb haladva enyhén puhább, könnyedebb stílust hallani. Nem erőszakos és szakad ki a térből érces és élénk stílussal az énekes vagy gitár, ez nem erről szól. A hangvétel kiemelkedően egységes a teljes frekvencia meneten keresztül, aminek az eredménye, hogy a kontrasztosra kevert zenék sem fárasztják le a fülünket hosszú idő után sem. A dinamikai csúcsok mind ott vannak, szép nagyot üt a rendszer, amikor a sötétségből előtör egy dobjáték, de nem lehet rámutatni, hogy közép vagy magas orientált módon próbál levenni a lábunkról. Talán azért érzem ezt, mert a teljes tartomány egységesen lép elő, amikor feladat van és nem esik szét a hangkép, amikor erőteljes hajtás alatt van.
Sok rendszernél tapasztalom azt, hogy fel kell vennem a hangerőt, hogy észrevegyem a jellegzetességeket és finomságokat, viszont itt más a helyzet. Nagyon közel áll a halk és hangos állapot egymáshoz, nem kell hajtani, hogy megjelenjen a rendszer képessége. Ha csak csendes üzemmódban tudod a zenehallgatást élvezni, akkor ez mindenképpen egy jó nagy előny lehet számodra.
A legnagyobb képessége a JBL HDI 1600 hangfalnak a tere és szórása, ami egy egészen más állatfajjá teszi a piacon. A HDI waveguide technológiának a hatása az, hogy nem kell specifikusan egy pontra beülnünk, hogy a tér és finomságok jól hallhatóak legyenek. Tesztelgettem, hogy mi és hogyan változik, ha a kanapén a teljesen jobb és bal oldalra ülök be, de meglepő módon megmarad a színpad teljes formája és mélysége. Ez árfekvéstől függetlenül egy betegség egyes hangfalaknál és ilyenkor érti meg az ember, hogy miért is erről nevezték el a teljes hangfalcsaládot.
Son Lux- Honesty című számnál szép szélesre van keverve a hangszerek pozíciója, de ami rámutat a HDI erősségére az a jobb oldalról érkező gitár. Ez olyan módon jelenik meg az Arcam + JBL HDI szetten, mintha a hangfaltól nagyjából 20 cm-re játszana valaki azon a gitáron. Ha a hangfalra nézek, még akkor sem rakja össze az agyam, hogy az a bizonyos hang onnan ered és továbbra is a sugárzón túlmutat a zene tere. Szerintem a közel 160 teszt során egyszer sem mondtam ilyet, szóval ezt értékelni kell és érteni, hogy ilyen kijelentésekkel nem szoktam dobálózni.
A közel 80 éves tudás és fejlesztés eredménye az, amit itt tapasztalunk, ráadásul nem eszeveszett vastag árcédulával. Házimozi szett esetén bizonyára nagyon jól alkalmazható a széles diszperzió, hiszen a kanapé, nappali bármely pontján térben érzi magát az ember és nem csak egy szűk sweetspotból, ami sajnos sok sugárzónál jellegzetesség.
A JBL HDI 1600 hangsugárzóval ennyire tudtam megismerkedni, amit hamarosan folytatok egy kicsivel mélyrehatóbb módon. Az új HDI hangfalcsalád már meghallgatható a Házimozi Stúdiónál, specifikusan a híres Skandináv szobában, ahova nem soká visszatérek én is egy kis tesztelésre.
Tesztelhető és rendelhető a Gedeon Studionál!
JBL HDI 1600 hangfal – hazimozistudio.hu/jbl_hdi_1600
Arcam SA30 erősítő – hazimozistudio.hu/arcam_sa30
Bővebben a videóban: